AKŞAM YEMEĞİNDE BALIK…

  • Font: Larger Smaller

balik-yemek-blog15 Nisan tarihinde başlayan balık avı yasağı 1 Eylülde sona erdi ve bununla birlikte balık tüketimi de artmaya başladı. Peki ama başta fosfor olmak üzere vitamin bakımından oldukça zengin olan balığı tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Balık Hakkında Yanlış Bilinenler

Genel olarak süt ürünleri ile balığın bir arada tüketilmesinin zehirlenmelere neden olabileceği söylenir. Ancak sağlık bakanlığının geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada balık ve süt ürününün taze olması durumunda ikisinin bir arada tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı belirtilmişti.

Balık Nasıl Pişirilmelidir?

Balığı buğulama, haşlama, ızgara, fırınlama ve yağsız tavada pişirme uygun ve sağlık yöntemlerdendir. Bol yağda kızartmak son derece yanlış ve sağlıksız olacağı gibi bu yöntemin balığın besin değerini de yok ettiğini söyleyebiliriz.

Çocuğunuza Balık Yedirirken…

Fosfor, kalsiyum ve demir bakımından zengin olan balık, çocuklarınız için oldukça faydalı bir besin maddesidir. Doğru yöntemlerle pişirildiğinde çocuğunuzun bu besin değerlerini sağlamasına yardımcı olacaktır. Ancak çocuklarınız balığı tüketirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır;

• Balık kılçıkları tehlikeli olabilir. Bu nedenle balığın küçük kılçıklı olmadığından ve çocuklarınıza verdiğiniz lokmaları elinizle kontrol ederek kılçıklardan tamamen arındığından emin olmalısınız.

• Balıkta C vitamini çok az bulunur. Balığa limonlu soslar hazırlayarak bu vitamini de balık ile birlikte çocuklarınıza verebilirsiniz.

• Çocuğunuza gerekmedikçe konserve balık yedirmemelisiniz.

• Çocuğunuza yedireceğiniz balığın iyice piştiğinden emin olmalısınız. Az pişmiş veya çiğ kalan balık denizdeki parazit ve bakterileri barındırıyor olabilir.

• Avcılık yoluyla elde edilen balıklarda ağır materyaller yer alabilmektedir. Buna denizlerdeki kirlilik neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kontrol altında avlanan kültür balıkları tercih edilebilir.

Restoranda Balık Yerken…

Herhangi bir restoranda balık yemeyi tercih ederseniz balığın nereden alındığını, cinsiniz ve pişirilme yöntemini mutlaka sormalısınız. Kalkan gibi dipte yaşayan balıklar yerine daha yüzeyde yaşayan palamut gibi balıkları tercih etmelisiniz. Restoranda yediğiniz balığın taze olduğunu, etinin sıkı olmasından, kokusundan ve yüzgeçlerinin parlaklığından anlayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Login or Register

LOG IN