Çikolatanın Mutluluk İle İlişkisi

  • Font: Larger Smaller

Senelerdir süregelen bir bilmecedir çikolatanın ve tatlının insanda mutluluk hormonu yani seratonin salgılatması... Rose Garden 1941 olarak bu haftaki blog yazımızı bu mucizevi ve bir o kadar da karşı konulamaz tatlardan birisi olan çikolatanın gizli dünyasına ayırdık.

Keyifle ve büyük bir iştahla okuyacağınız bu yazımızda öncelikle çikolatanın nasıl bulunduğuna ve ilk olarak hangi alanda kullanıldığına değinmek istedik. Hazırsak başlayalım…

Çikolatanın Tarihi

Çikolata bilindiği üzere tropik kakao ağacının çekirdeklerinden(tohum) yapılan bir yiyecektir. Kakao ağacının ilk olarak milattan önce Olmekler tarafından yetiştirildiği bilinmektedir. Sonrasında Mayalar bu ağacı keşfeder ve nasıl kullanacaklarını öğrenmeye başlarlar. Bir efsaneye göre Mayalar kakao çekirdeklerinden bir içecek yapar ve Aztek Kralı bu içecekten günde 50 fincan içer. Aynı zamanda yöneticiler, yüksek rütbeli askerler, rahipler ve onurlandırılmak istenen tüccarlar bu içeceği tadabilir.

Azteklerin kakao çekirdeğinden yaptıkları içecek ekşi ve acı bir tada sahipti. Sonrasında İspanyollar bu içeceği şekerli olarak içmeye başlarlar. 

Yaklaşık 80 yıl sonra ise İngilizler bu içeceği süt ile karıştırırlar ve çikolatanın gelişim macerası böylece başlar.

Doğru Tüketildiğinde Çikolata Yararlıdır

Aşırı ve bilinçsiz tüketimden kaçıldığı takdirde çikolata kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, çinko ve bakır bakımından oldukça zengindir. Beden sağlığının yanı sıra “mutluluk” vererek ruh sağlığına da iyi geldiği söylenebilir. Kokusunun bile insanın ruh halini değiştirmeye yettiği söylenen çikolata antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Bitter, sütlü, beyaz ve dolgulu gibi çeşitleri bulunan çikolata eritilip ya da toz karışımı ile pastaların da vazgeçilmez ek malzemesidir. Ne dersiniz Rose Garden 1941’in de vazgeçilmez organizasyonlarından biri olan düğünlerin daha eğlenceli ve coşkulu geçmesinin bir sebebi de çikolatalı ya da çikolata özlü pastalar olabilir mi?

cikolata

Login or Register

LOG IN