Dünya Kahveleri – 1. BÖLÜM

  • Font: Larger Smaller

Hemen hemen hepimiz günde en az bir fincan kahve içeriz. Kimimiz uykusunu açmak için, kimimiz dikkatini toplayabilmek için, kimimiz de sadece keyif yapmak için…

Peki bu kadar yakınımızda olan, bize hemen her gün eşlik eden içeceğin gizli dünyasını hiç merak ettiniz mi?
Her hafta farklı konuları araştırıp derlediğimiz bloğumuza bu hafta bir kahve molası vermek istedik ve dünya kahvelerini sizler için araştırdık. Hazırsak yazı dizimize, kahvenin kısa tarihi, Türk Kahvesi, Espresso ve Mırra ile başlayalım…

Tarihe bir kahve molası…

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer Habeşistan'ın Kaffa yöresi olduğu bilinmektedir. Araplar kahveye, keyif veren içki anlamına gelen "qahwah" ismini vermişlerdir. Zamanla Türkiye’de kahve, Avrupa’da ise coffee, café, caffe, koffie gibi isimlerle anılmıştır.

Kahve ağacı ise dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız olarak meyve verebilen bir ağaç türüdür.

Türk Kahvesi

Adı üzerinde Türkler tarafından bulunmuş bir kahve pişirme metodudur. Türk kahvesinin en önemli özelliği telvesi ve köpüğüdür. Fincanı, lokumu ve çikolatası ise onu tamamlayan diğer özelliklerindendir

turk-kahvesi-blog

Espresso

espresso-blogİtalya bölgesine özgü bir kahve türüdür. Espresso hazırlamaya yönelik özel bir makinde sıkıştırılmış kahveden geçirilen 30 ml'lik basınçlı sıcak suyun yaklaşık 25-30 saniye boyunca bardağa dökülmesi şeklinde hazırlanır.

Espresso fincanı, Türk Kahvesi için kullanılan fincanla hemen hemen aynı boyutlardadır fakat kenar kısımları daha kalındır. Fincanlarda, 30 ml'lik kahve, fincanın 3/4'ünden biraz daha azını oluşturur.

Mırra
Arap bölgesine özgü birkaç kez demlenerek yapılan acı bir kahve türüdür. Çok acı olduğu için genellikle küçük bardakta servis edilir. Arap coğrafyasının yanı sıra Türkiye’de Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de de oldukça tüketilir.

 

Login or Register

LOG IN