GÜNLÜK BESİN İHTİYAÇLARI

  • Font: Larger Smaller

Gün içerisinde zaman zaman bitkin, yorgun, huzursuz hisseder; konsantre olmakta zorlanır ve kişisel verimliliğimizin azaldığına tanık oluruz. Bu durumun oluşmasında birçok sebebin yer alacağı gibi bunlardan en önemli ve en etkilisi yeterince ya da doğru beslenmemektir.

besin-degerleri-19-eylulVücudumuz ihtiyacı olan vitaminlerin tümünü üretemez bu yüzden gerekli vitaminlerin besinlerden düzenli olarak alınması gerekir. Özellikle meyve, sebze, tahıl ve süt ürünleri enerji toplayabilmemiz için gerekli olan protein, a,b,c,d ve e vitaminleri ile mineralleri almamıza yardımcı olur. Bu vitaminlerin eksikliğinde ilaçlara ve diğer kimyasallara başvurulsa da asıl besin maddeleri kadar sağlıklı ve etkili olmadığını hatırlatmak isteriz.

Kahvaltıda Taze Mevye Suyu

Kahvaltının günün en önemli öğünlerinden birisi olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak kahvaltının aceleye getirilmemesi ve doğru besinlerden doğru miktarlarda alınması da çok önemlidir. Özellikle süt ve süt ürünleri, portakal suyu (ya da taze sıkılmış meyve suları), ceviz, bal ve yumurta, kahvaltıda tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelir.

İş Hayatına Yeni Başlayanlar için E Vitamini

Özellikle iş yaşamına yeni başlayanlar ve bu tempoya ayak uydurmaya çalışanlar için sağlıklı kan dolaşımı çok önemlidir. Günümüz şartlarında işlerin büyük bir kısmının masa başında ve ofis ortamında gerçekleştiği düşünülürse uzun süre hareketsiz kalan vücudun kan dolaşımının sekteye uğraması gayet normal bir durum olacaktır.

Küçük egzersizlerin yanı sıra E vitamini bakımından zengin olan fıstık, fındık ve kuru yemişler yeteri miktarda ve yeteri aralıklarda tüketilmelidir. Ayrıca bilgisayar başında geçirilen uzun saatler çabuk acıkmanıza sebep olur ve abur cubura yönelme oranımız da artar. Fındık ve ceviz gibi yiyeceklerde abur cuburdan alacağımız besin değerlerinin kat kat fazlasını almamız da mümkün olur.

Vitaminlerin Görevini Yapmasını Sağlayan Minerallerdir

Mineraller olmadan vitaminler görevini yapamaz. İyot, Demir, Magnezyum, Fosfor, Sodyum ve Çinko vitaminleri tetikleyen önemli minerallerdendir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta iyotun aşırı tüketiminden kaçınmaktır. Çünkü iyot az miktarda da olsa vücudumuzda bulunur. Büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunan iyotun fazla tüketilmesi durumunda guatr hastalığını tetikleyebilir. İyotun az ya da hiç tüketilmemesi ise kişisel verimliliği düşürür.

Rose Garden 1941 ailesi olarak sunduğumuz her yiyecekte vitamin ve mineral dengesine özen gösterdiğimizi, ana yemeklerin yanında yer alan sunumlarımızın yiyeceklerin besin değerlerini dengelediğini ve birbirlerini tamamlar nitelikte olduğunu belirtmek isteriz.

Login or Register

LOG IN