Mutfak Kültürleri – 1. BÖLÜM

  • Font: Larger Smaller

Bir ülkenin farklı yörelerinde dahi değişen mutfak kültürü milletler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Gerek hazırlama, gerek lezzet ve gerekse servis bakımından coğrafi konum itibariyle etkülnen her milletin kendisine özgü adabı ve alışkanlığı vardır.

Rose Garden 1941 olarak bu hafta değişik milletlere ait mutfak kültürlerini araştırıp yazı dizisi halinde sizlerle paylaşacağız. Yazı dizimizin ilk bölümünde Avrupa ülkelerinin mutfaklarına yer verdik. Hazırsak başlayalım…

fransiz-peyniriFransız Mutfağı

Avrupa’nın ve dünyanın öne çıkan mutfaklarından biri olan Fransız mutfağında tereyağı oldukça kullanılan bir malzemedir. Tereyağın yanı sıra krema, süt ve peynir de Fransız mutfağında oldukça geniş yer tutar. Fransa’da yaklaşık 360 peynir çeşidinin yer aldığı söylenir.
Hamur işi olarak kahvaltıda fazlaca tüketilen Kruvasan’ın da anavatanı Fransa’dır. Creme Caramel ve son zamanlarda ülkemizde oldukça tüketilen makaron da Fransız mutfağına ait lezzetlerdir.
Yemekleri ile birlikte şarapları da son derece ünlüdür. Beyaz ve kırmızı et genellikle şarapla birlikte pişirilir.

pizzaİtalyan Mutfağı

Pizza ve Makarna akla ilk gelen İtalyan yemeklerindendir. Çeşitli soslar ile birlikte sunulan makarnalar mevcuttur. Ancak İtalyanların makarnayı tavuk ile birlikte tüketmediği söylenir.
İtalya’da yemeklerin açlık gidermek amacıyla değil aile ve arkadaşlarla sohbet etmek için yendiği bilinir. Tatillerde ve aile toplantılarında yemekler uzun saatler boyunca sürer. Bu bakımdan Türk mutfağına ve geleneklerine benzediğini söyleyebiliriz.

İtalyanlar yemeği ana yemek ve kahve olmak üzere iki bölüme ayırır ancak yemekten sonra genellikle espresso içilir. İtalya’ya özgü olan capuccino yalnızca kahvaltılarda içilir.

İspanyol Mutfağıpaella

İspanya mutfağında deniz ürünleri hâkimdir diyebiliriz. Tapas ve Paella en bilinen yiyeceklerinden birisidir. Tapas genellikle ekmeğin üzerine çeşitli soslar, deniz ürünleri, pastırmalar ve sebzeler eklenerek yapılan atıştırmalık tarzı yiyeceklerdir. Paella ise pirinç ile birlikte bol deniz malzemelerinin yer aldığı bir çeşit ana yemektir. Safran ve çeşitli baharatlar da olmazsa olmazıdır. Kahvaltıda ise çoğunlukla patatesli omlet diyebileceğimiz tortilla yenir.

Genellikle şaraba meyve karıştırılarak hazırlanan Sangria en bilinen içkilerinden birisidir.

alman-pastasiAlman Mutfağı

Alman mutfağında en fazla tüketilen yiyecek lahanadır. Lahananın yanı sıra patates de önemli besin maddelerinden birisidir. Bununla birlikte pasta ve turta da Alman mutfağının olmazsa olmalarındandır.
Kahvaltıda tost veya reçelli ekmekler yenir. Ana yemek öğlen saatlerinde yenirken akşam yemeklerinde sebze sandviç gibi daha az miktarda ve hafif besin maddeleri tüketilmektedir. Ancak son 50 yılda Alman mutfağı oldukça değişim göstermiştir.

Login or Register

LOG IN