Mutfak Kültürleri – 2. BÖLÜM

  • Font: Larger Smaller

Önceki hafta başladığımız “Mutfak Kültürleri” yazı dizimizin ikinci bölümünde Uzak Doğu mutfak kültürlerine yer veriyoruz.

Özellikle Türk mutfağına oldukça uzak bir kültüre sahip olan uzak doğu mutfağında da damak tadınıza uygun lezzetler bulabileceğinize inanıyoruz. Hazırsak başlayalım…

Çin Mutfağı


dunya-mutfaklari-pirinc-sarBaşta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, Singapur, Endonezya ve Tayvan gibi uzak doğu ülkelerinde Çin kültürü hâkim olduğundan bu bölgenin mutfağı “Çin Mutfağı” olarak geçer. Bu denli geniş bir topluluğun bulunduğu mutfağın da çeşit bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından birisi olması kaçınılmaz olmuştur.

Ülkemizde son zamanlarda sıkça kullanılan “wok” tavaların da ana vatanı Çin Mutfağıdır. Asıl adı “waribashi” olan yemek çubukları da Çin Mutfağının ayırt edici araç-gereçlerindendir ve wok tavalarda pişirilen yemekler bu çubuklarla yenir.

Çin mutfağının başlıca malzemelerinden birisi soya fasulyesidir ve soya fasulyesinden yapılan yiyecekler ayrı bir önem taşır. Bunun yanı sıra pirinç ve pirinçle yapılan yemekler de geniş yer tutar. Ekmeğin fazla tüketilmediği Çin mutfağında pirinç, doyurucu besin maddesi olarak tercih edilir.

Pirinç alışılmışın dışında da kullanılan bir yiyecektir. Pirinç şarabı, pirinç unu makarnası gibi çeşitler de mevcuttur. Bunun yanı sıra Çin böreği, Çin mantısı, Bambu Çubukları, Çin Brokolisi ve Lahanası da başlıca yiyeceklerdendir.

Domuz ve Tavuk etinin yanı sıra “Pekin Ördeği” Çin Halk Cumhuriyetinin milli yiyeceği olarak kabul edilir.

Çin’in denize yakın olan Kanton bölgesinde deniz mahsulleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle karides, midye ve balıketi yaygındır.

Japon Mutfağı

Japon mutfağının ana gıdası kahvaltı dâhil her öğünde tüketilen pilavdır. Pilavın yanı sıra Japon Mutfağında deniz ürünleri de oldukça geniş yer kaplar.

Japon mutfağında, diğer uzak doğu mutfaklarına nazaran daha az baharat ve sos kullanılır ve malzemelerin asıl tatları korunmaya çalışılır.

Dünyaca ünlü lezzetlerden biri haline gelen “suşi” Japon mutfağına aittir. Birçok çeşidi olan suşinin çeşitleri arasındaki tek ortak malzeme suşi pirincidir. Bunun dışında hazırlama, pişirme ve üst malzeme olarak farklılık gösterir. Tek başına dilimlenmiş çiğ balığa ise “saşimi” denir.

dunya-mutfaklari-pirinc-sus

Login or Register

LOG IN