MUTFAK KÜLTÜRLERİ – 3. BÖLÜM

  • Font: Larger Smaller

cheddar peyniriMutfak kültürleri yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde sizin için Kanada, Grönland ve Meksika mutfaklarını araştırdık. Dünya çapında pek bilinmeyen bu mutfak kültürlerini ve geleneksel yemeklerini keşfetmeye hazırsanız, başlayalım…

Kanada Mutfağı

Eski Kanada başbakanı Joe Clark'ın söylediği gibi, "Kanada'nın mutfaklardan oluşan bir mutfağı vardır. Bir yahni tenceresi değil, daha çok bir açık büfe..."
Gerçekten de öyle; İtalyan mutfağı, Japon yemekleri, Çin restoranları ve Fransız mutfağına ait bezelye çorbası ile tourtières (etli börek) oldukça yaygındır.

Bunun yanı sıra kaliteli peynirleri (özellikle de cheddars) de oldukça ünlüdür. Peynirin yanı sıra kabuklu deniz ürünleri ve balık da oldukça yaygındır. Fakat bu bölgelere göre değişiklik gösterir. Özellikle iç kesimlerde avcılık yaygın olduğu için av eti tüketimi yaygındır. Geyik ve Fok etlerinin satılması yasaklanarak nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar koruma altına alınmıştır.

gronlandGrönland Mutfağı

Kanada ve Danimarka mutfaklarından büyük ölçüde etkilenen Grönland mutfağında yaygın olarak deniz memelileri ve kuş eti tüketilir. Yılın büyük bir bölümü buzlarla kaplı olan Grönland bölgesinde somon, midye ve karides gibi deniz ürünleri tüketimi oldukça fazladır.

Grönland'ın geleneksel yemeği ülkeye özgü bir çorba olan “Suaasat “tır. Çoğunlukla fok eti, balina eti, ren geyiği ya da kuş etinden yapılan bu çorbayı koyultmak için çoğunlukla pirinç ya da bir gece önceden ıslatılıp nişastası suya geçen arpa kullanılır.

Meksika Mutfağı

Meksika’nın yüzölçümü büyük olduğu için yemekleri de bölgelere göre büyük farklılıklar gösterir. Kuzeyinde keçi ve sığırın yanı sıra devekuşu yetiştiriciliği de yaygındır. Buna bağlı olarak başta “Arrachera” olmak üzere et yemekleri de temel besin kaynağıdır.

Et yemeklerinin yanı sıra mısır ve fasulye de temel besin kaynaklarındandır. Tamale, Tortilla, Gordita gibi yiyeceklerde mısır unundan yapılan ve masa adı verilen bir hamur kullanılır.
Bal Meksika mutfağında, bir çeşit kek olan Rosca de Miel gibi yiyeceklerde ve Balché gibi içeceklerde kullanılır.meksika-mutfagi

Meksika denince akla ilk gelen “acı soslardan” bahsetmemek olmaz. Bunların en yaygınları bir çeşit tütsülenmiş acı jalapeño biberi olan Chipotle’dir.
Geçtiğimiz hafta tarihine ve kullanım alanlarına değindiğimiz çikolata ve kakao da Meksika mutfağında oldukça yaygındır.

Bunun yanı sıra Meksika mutfağı UNESCO tarafından dünya "Soyut Kültürel Miraslar" listesine de dâhil edildiğini belirtmemek olmaz…

Login or Register

LOG IN